CS EN Facebook
Budova AMP
Archiv hlavního města Prahy
Archivní 6, 149 00 Praha 4

Tel. ústředna: 23600 1111
Tel. informační přepážka: 23600 4017
Tel. studovna: 23600 4012
Fax: 23600 7100

Hlavní město Praha

Dvě duhy nad popravištěm

/osudy rodiny Kutnaurových v neklidné době bělohorské/

Zuzana Vojtíšková, Olga Fejtová

Osudy rodiny Kutnaurových, spojené se Šimonem Sušickým a Janem Kutnaurem ze Sonnenštejna, dvěma měšťany popravenými při staroměstské exekuci 21. 6. 1621, jsou především obrazem nelehkého osobního rozhodování v době, která byla nepřehledná, politicky složitá a kladla nároky na individuální zodpovědnost. Důležitou roli hrála náboženská víra. Bytostné přesvědčení o konkrétním vyznání, v případě Kutnaurových spojené s Jednotou bratrskou, často citelně ovlivňovalo životy lidí. Příběhy zde zachycené nabízejí příležitost k zamyšlení, co znamená zůstat věrný své myšlence a odkazu předků a proč člověk někdy přehodnotí své názory. Vyprávění, které přibližuje osudy konkrétních lidí a je symbolickým zobrazením toho, co prožívaly desítky dalších, může být inspirativní i pro naši dobu. Kniha zpracovává nejen obecně známá fakta. Vychází také z písemných a obrazových dokladů, které v archivech objevila a dohledala historička a archivářka Olga Fejtová. Na základě těchto dokumentů začala skládat konkrétní osudy a vyprávěla je dramaturgyni Zuzaně Vojtíškové. Ta využila svou zkušenost s výstavbou dramatických struktur, nechávala fakta ve své fantazii ožívat a začala psát příběh plný nečekaných souvislostí. Postupně se v něm objevovaly otázky spojené nejen s historií, ale také ty, které přesahují konkrétní dobu. Do třetice se k autorkám přidal grafik Jáchym Šerých, který zacílením na určité detaily vypráví obrazem. Kniha tedy vznikla ve vzájemném dialogu odborného a laického pohledu, aby mohla přiblížit osudy rodiny Kutnaurových v neklidné době bělohorské širokému spektru čtenářů.

Vydalo Muzeum hlavního města Prahy.
Praha 2020, V4 + klopy, formát 220 x 220, 160 stran, ISBN: 978-80-87828-56-4.

Kniha je k dostání na pultech knihkupectví.   

Současně byla z knihy připravena rozhlasová četba, která bude na pokračování vysílána od 20. do 24. června 2021 na ČRo Plus či v aplikaci mujrozhlas.cz.

Publikace Dvě duhy nad popravištěm

Archivní katalog Knihovní katalog Sbírka matrik Konference 2021 Konference Online výstavy Pražské povstaní květen 1945 ARA - příběh perly v srdci Prahy
Evidence! Europe reflected in Archives PRO-ARK UNESCO Archives Portal Ptejte se knihovny