Podmínky nahlížení archiválií ve veřejných archivech upravuje zákon č. 499/2004 Sb.,ve znění pozdějších předpisů. Stručné informace viz Badatelna.
Digitální kopie matrik, soupisu pražského obyvatelstva a dalších archiválií jsou postupně zpřístupňovány na stránkách Archivu hl. města Prahy ve vyhledávacím systému Archivní katalog. Pro rychlý přístup k digitalizovaným matrikám klikněte na odkaz „Sbírka matrik" na úvodní straně Archivního katalogu.
Digitálně přístupné jsou všechny matriky a jejich indexy vyjma nově převzatých knih v r. 2020 (z nich zveřejněno 70 % knih), v případě soupisu pražského obyvatelstva je přístupný celý soubor digitalizovaných archů oddílu pražských příslušníků starší evidenční řady. Digitalizace archů cizích příslušníků (přístupných 65 % archů) stále pokračuje. U souboru cizích domovských příslušníků ze soupisu pražského obyvatelstva je horizont dokončení cca 4 roky. Digitalizované archy všeobecného sčítání lidu jsou zveřejněny z let 1869, 1880, 1890 (jen větší část Starého Města). Postup digitalizace je dán plánem digitalizace archiválií na rok 2023 (PDF), zveřejnění digitálních kopií probíhá následně s ohledem na kapacitní možnosti.
Fotografické a digitální reprodukce poskytujeme na základě Vaší písemné objednávky (stačí jako příloha e-mailu). Ta musí obsahovat určení, z jakých archiválií mají být reprodukce pořízeny nebo jaké již pořízené reprodukce mají být poskytnuty. Dále je nutné uvést rovněž přesný účel využití reprodukcí v případě uveřejnění (název a autora publikace, výstavy apod.), výše nákladu u publikací, adresu a telefon žadatele, popř. bankovní spojení, IČO a registraci firmy. Poté s Vámi Archiv hl. města Prahy uzavře "Dohodu o udělení jednorázového reprodukčního práva". Cena za zhotovení a za souhlas s jednorázovým užitím reprodukce archiválie se řídí Ceníkem služeb. Využití reprodukcí archiválií pro vědecké účely je bezplatné.
Zveřejnění archivního materiálu na internetu povolujeme jen v nízké kvalitě (delší strana nesmí přesáhnout 500 pixelů). Toto využití musí být výslovně uvedeno ve výše uvedené Dohodě nebo je nutné uzavřít novou smlouvu pro tento účel. Pro studijní a podobné účely doporučujeme kopie vytištěné na obyčejný papír. V takovém případě zaplatíte pouze cenu za zhotovení reprodukcí, tj. 5 Kč za 1 kus formátu A4, 8 Kč za formát A3.
Pro začínající genealogy jsme připravili stránky se základními informacemi k nejvyužívanějším rodopisným pramenům, jaké představují matriky, soupis pražského obyvatelstva, pozemkové knihy aj. Viz Pro genealogy.
Údaj o bydlišti lze vyhledat v publikacích i archivních pramenech. V první řadě je třeba zmínit dobové pražské adresáře a schematismy, které jsou dostupné jak ve studovně Archivu hl. města Prahy, tak v digitální podobě na webu Městské knihovny v Praze.
Z archivních materiálů se jedná především o dva typy pramenů, a to policejní přihlášky a soupis pražského obyvatelstva vedený popisním referátem Magistrátu hl. města Prahy. Pobytové přihlášky pražského policejního ředitelství z let 1850-1914 jsou uloženy v Národním archivu, který postupně zpřístupňuje digitální kopie jednotlivých archů na svých internetových stránkách.
Soupis pražského obyvatelstva, uložený v Archivu hl. města Prahy, eviduje pražské domovské příslušníky a osoby, žijící na území tehdejší Prahy v letech 1830-1949. Vzhledem k tomu, že špatný fyzický stav popisních archů nedovoluje jejich předkládání badatelům v originální podobě, byla v rámci projektu Ad fontes zahájena systematická digitalizace starší řady konskripce. Pořízené digitální reprodukce jsou postupně zveřejňovány na internetových stránkách Archivu hl. města Prahy (viz Archivní katalog). V současnosti je zpřístupněn celý soubor domovských příslušníků starší řady, viz výše.
Viz Výpisy/potvrzení
Viz Výpisy/potvrzení.
Nahlížení archivních materiálů obsahujících osobní údaje žijících osob je podle § 37 zákona č. 499/2004 Sb., ve znění pozdějších předpisů, možné pouze v případě, pokud dotčená osoba nevznese písemné námitky. Uvážíme-li počet osob, které by v tomto případě musely být archivem prostřednictvím jeho nadřízeného orgánu na úseku archivnictví a spisové služby vyrozuměny, je zřejmé, že se jedná o dlouhodobý úkon. Archiv hl. města proto žadatelům doporučuje obrátit se na Ministerstvo vnitra, které od 1. července 2010 zprostředkovává na základě § 8b zákona č. 133/2000 Sb., o evidenci obyvatel, ve znění pozdějších předpisů kontakt s hledanou osobou. Viz Ministerstvo vnitra.
Stavební plány existujících pražských domů jsou uloženy ve spisovně odboru výstavby územně příslušného úřadu městské části. K nahlížení dokumentů je nutný souhlas majitele domu.
Viz Předarchivní péče - Nákup, darování a depozita.